Ексклузивно интервју со Awomoyi Сепак,, главен aquarist, Tosino рибарство

Awomoyi Tosin JamesВе молиме кажете ни за себе, вашата позадина и интереси…
Моето име е Awomoyi Tosin Џејмс и јас сум aquarist. Јас сум од Oye локалната самоуправа во Ekiti држава и јас сум четвртиот од петте деца на г.. и г-ѓа. А womoyi. Имав мојот основен образование на Bafom Меѓународна школа, акутна, средно образование на команда ден средно училиште, Абуџа и терцијарно моето образование на Факултетот за океанографија, Викторија островот Лагос каде што учев технологија рибарство.

Колку е лесно е стартување?
Тоа не беше лесно стартување, многу подеми и падови, насмевки и стемнето, но сите слава на Бога.

Кажете ни за вашиот бизнис, Tosino рибарство.
Tosino рибарство Познат и како fishfull размислување започна во 2008 по мојата програма Националната Диплома. Тоа повлекува аквариум и езерцето изградба, снабдување на тропски и домородните риби кои се движат од злато риба, Ангел риба, крап….заедно со свежо и пушена риба снабдување.
Ние, исто така се обучуваат луѓе за производство на семе сом (мрестење) и управување на други обработлива видови риби, како што се tilapia, крап, Heterotis e.t.c. Јас аквариум изложба за училиштата и канцеларии за да се одбележи незаборавен ден, како што дипломирањето / промовирање и на крајот на годината партија.

Tosino Fisheries.

Спомнавте изградба на Аквариум како дел од вашите услуги. Можете да ни кажете придобивките од кои имаат еден?
Аквариум има многу здравствени придобивки што вклучува, неговата способност да им помогне на стапката на пулсниот, аквариум помогне да се намали стресот, а потоа го намалува крвниот притисок, тоа служи како диверзантски тактики за да се управува децата од нивните хиперактивно активности, бидејќи на аквариум ги смирува. Исто така се верува дека рибите имаат висок степен да се консумираат негативна енергија и даде смирувачки ефект. Една друга голема предност на постоење на аквариум е да се отстапи на Jinx на еден посетител од целиот дом на аквариум.

Кои се вашите најголеми неуспеси и како тие влијаат на вашиот успех?
Мојот најголем неуспех беше кога јас не бев таму за еден од моите клиент кој е заинтересиран за морски аквариуми.

Што научивте од вашите грешки?
Научив да има замена на земјата, кога не сум таму.

Што пресвртници сте се постигнати досега?
Пресвртници досега се соработка со морски архитектура во Велика Британија за да се изгради 4000litres морски аквариум во 2012, во јуни 2013 давање награда од NYSC / членка на Osun признание за мојата заслуги во службата, на државата и јас сум номиниран за награда за извонредност доаѓаат ноември 2013 од страна на Здружението за риболов на Нигерија за мојот придонес кон развој на рибарството во Нигерија.

4000litres marine aquarium

Ако не сте во овој бизнис, што би го правеле?
Јас би бил компјутерски инженер.

Какво влијание имаат социјалните медиуми имаше на вашиот бизнис маркетинг?
Социјалните медиуми се помогне да се создаде голем број на свеста за она што јас го правам и ми овозможи да се исполнат клиенти директно да се обезбеди она што тие сакаат.

Да се ​​оди напред, што треба да очекуваме од вас и соопштенијата или претстојните проекти / услуги / производи?
Во моментот, Јас сум работат кон соработува со локалните, мулти-националните компании, инвеститори, Држави и федералната влада да има музеј риба во Нигерија, се состои од свежо, морски и речни устија водни животни.

Секоја конечна совети за младиот и надежен претприемачи?
Мојот совет за нив е да се задржи до храброст и покрај сите непријатности, во почетокот тоа е обично груб и солиден, но во догледно време работите се лесно.

Како можеме да ве контактираме ако се потребни вашите услуги?
Tosino рибарство
Е-пошта: awomoyitosinj@yahoo.com
тел: 07065304084, 07059610628

Tosino Fisheries.

2 коментари на "Ексклузивно интервју со Awomoyi Сепак,, главен aquarist, Tosino рибарство"

  1. Возењето е навистина Баба,повеќе благодат да ur можност…

Остави коментар

Вашиот е-мејл адреса нема да бидат објавени.


*