9 Dropshipping Бизнис Име грешки за да се избегне по секоја цена

ПРЕГЛЕД

 1. Вовед
 2. Што е Dropshipping?
 3. Dropshipping Како Автор е на книгите
 4. Првите нешта прво, Вашиот Dropshipping Бизнис Име
 5. Зошто е важно да го добие право
 6. 5 Последици од добивање на тоа право
 7. 5 Брзи Начини да се генерираат Dropshipping Бизнис Име идеи
 8. 9 Dropshipping Бизнис Именување грешки за да се избегне
 9. заклучок

9 Dropshipping Бизнис Име грешки

извор: Pixabay

Вовед

Избор на бизнис име за вашиот dropshipping продавница е малку различен од изборот на името на компанијата за други видови на бизниси. Сепак, се применуваат истите принципи, ако добиете бизнис именување ред многу други работи може да тргне многу погрешно. Ова е темелен проблем.

Постојат многу dropshipping бизниси таму,, 500,000 (и броење) на Shopify сам се шири низ 175 земји. Вашето име продавница или да се издвоите од толпата и позицијата што dropshipping успехот или ќе се вклопуваат во позадина, каде што се удави во невидливост.

За среќа, има паметни начини да се избегне овој батак и да научат да се dropshipping продавница или бизнис именување право.

Бидејќи тоа е толку лесно да се започне dropshipping, dropshippers имаат тенденција да се откаже од нефункционални продавница и да отвори уште еден, но ако основниот проблем е вашиот бизнис именување модел, тогаш треба да научат како да произведуваат добри идеи името за својата иднина продавници dropshipping.

Во овој пост ние ќе се истражуваат на криволичене на изборот на името за вашиот dropshipping бизнис, но прво

Што е Dropshipping?

Dropshipping е бизнис модел на тргување на синџирот на снабдување, кој ви овозможува да се продава без потреба да се купуваат физички акции или чување на залихи.

Еве

Dropshipping Како Автор е на книгите

Dropshipping Како Автор е на книгите

извор: hireme2writeit.com

Подолу е краток опис на dropshipping во 5 лесни чекори:

 1. Прикажување производители и добавувачи на производи на веб страната на вашата мало во маркап,
 2. Купувачите ја разгледате и нарачки со вас
 3. Ќе се земе вашата добивка, и
 4. Напред на клиент нарачки за вашите добавувачи или производители, кои
 5. Исполнува или испорача производи директно до вашите клиенти

но,,

Првите нешта прво: Вашиот Dropshipping Бизнис Име

Постојат неколку работи што ќе треба да се започне dropshipping како:

 • Компјутер или лаптоп
 • Сигурен Интернет конекција
 • платформа Dropshipping, на пр. Shopify (доаѓа со име на домен, итн), слободен 14 дена пробен период, започнува во $ 29 / mo, $9/mo за Shopify Лајт
 • А производ или лажат
 • Сигурни добавувачи или производители
 • стан автоматизација како Oberlo, (слободен стартер пакет), од $ 29 / mo за основниот пакет, итн

но,, една од најважните работи што ви треба е добар бизнис име за вашиот dropshipping продавница.

Еве

Зошто е важно да го добие право

Како што е наведено претходно, можете да почнете dropshipping со буквално нула долари. Поради ова некои работи се земаат здраво за готово.

Под претпоставка да расте и да се намалат брзо и го привлече вниманието на големите играчи чија заштитна марка името пред датуми и наликува твое, може да биде во за правна битка, и тоа станува потешко да се откаже од вашиот растечки бизнис поради деловни прашања поврзани со името.

Оттука треба да се добие тоа право од самиот почеток. Да се ​​фрли повеќе светлина,

Еве

5 Последици од добивање на тоа право

 • Правни битки кои би можеле да го уништи вашиот бизнис или да ве чини толку многу во населба
 • Губење на база на клиенти
 • Загубата на придружените социјалните медиуми страници и профили
 • Ажурирање на сите ваши дигитални средства да се рефлектираат новите статус
 • Скапи напори ребрендирање

Да го стави во перспектива, извештаи укажуваат на тоа дека предложената промена на името од UTA да TDU (изречена t-duh) Јута може да чини даночните обврзници околу $ 50 милиони за спроведување на.

Слично, cars.com на доменот е, наводно, продаден за неверојатни $ 872m.

Кој рече дека,

Еве

5 Брзи Начини да се генерираат Dropshipping Бизнис Име идеи

Сега дека знаете важноста на добивање на вашиот dropshipping бизнис име право, тука се 5 брзи начини да се создаде убава бизнис или претпријатие идеи името:

 • Бизнис Име Генератори

А бизнис име генератор како што сугерира името е онлајн софтвер или алатка која ви помага да генерирате бизнис идеи името за вашиот dropshipping продавница, така да не мора да го направи тоа рачно.

 • Quora

Quora е популарни П&А форум каде членовите побара од членките на прашања и да добиете одговори на било која тема. Има една upvote функција која им овозможува на другите членови на палецот нагоре или поддршка одговори дадени од страна на членовите. Тие можат да помогнат со идеи за вашиот dropshipping продавница.

 • Семејство и Пријатели

Ако имате намера да се кандидира на мама n 'поп стил dropshipping продавница, добивање на името на предлози од пријателите и семејството е забавен начин да се започне.

Ти всушност може да се заокружи со една навистина кул име кое посочно опишува вашиот dropshipping бизнис.

 • краудсорсинг

Далеку од семејството и пријателите, краудсорсинг ви овозможува извор за името на компанијата идеи од толпата на талентирани хонорарни преведувачи за надомест.

Постојат многу такви сајтови како CrowdSpring, Fiverr, Upwork, итн.

 • вработи Copywriters

Друга опција е да се вработи квалификувани бизнис copywriters или агенции кои може да се разбере вашиот бизнис цели и задачи и бизнис имиња занает појавување на соодветно.

Сега дека ние сме виделе некои начини за да генерирате бизнис имиња,

Еве,

9 Dropshipping Бизнис Именување грешки за да се избегне по секоја цена

 1. Изборот на име на тоа звучи како Amazon

Да, сите знаеме Амазон е голема работа, доведување пореметување на мало и голтање скоро се што е во својот пат.

Но со користење на името со Амазон во тоа може да биде погрешно и може да заврши лошо од различни агли како вистински Амазон, онлајн купувачи и законот.

 1. Вклучувајќи го и зборот Dropshipping во вашето име

Постои општа перцепција дека dropshipped производи чинат повеќе во просек. Ова се должи главно на купување на малопродажната цена и количината што го прави тешко за dropshippers да го продаде без Селектирај.

Додавање на зборот dropshipping (или неговите други варијации) на името на вашата фирма може да испрати погрешни сигнали за вашиот цени ab initio.

 1. Користејќи Гео-рестриктивни имиња

Користење на името како DropshipTexas ќе се создаде впечаток дека сте само да работат во или испорача во Тексас. Ова ќе се вози потенцијални клиенти кои не живеат во или околу Тексас.

Dropshipping ви овозможува да го продаде на глобално ниво, па не се врзуваат рацете со географски рестриктивни име.

 1. Именување вашиот магазин По групните

Некои dropshipping ниши се ултра сезонски, тука овој момент и нема следниот. Именување на dropshipping продавница по такви ниши е многу ограничувачки, и сериозна грешка да се избегне по секоја цена.

Еден добар името треба да ви овозможи да се обиде на различни ниши на dropshipped производи, без потреба да се промени име на продавницата често.

 1. Изборот на име Со Почетна Мали менталитет

Ова е различно од лажат именување. Поради ниските стартување капитал dropshipping е, некои dropshippers изберете името на компанијата со болно "мал" бизнис-менталитетот.

Како резултат на тоа, кога ќе дојде раст кои им се потребни за промена на името, која доаѓа со предизвици.

 1. Користење на Име карактеристични за вашиот дијалект

Користење на име карактеристични за вашите племе, јазик или луѓе не може да биде најдобро за вашиот бизнис dropshipping.

Ако треба да се каже и се пишува името надвор за луѓе во секое време, тогаш тоа веројатно не е кул доволно.

 1. Ниво на тешкотија Правопис Вашето име Dropshipping Store

Ако земам имиња карактеристични за вашиот дијалект уште еден предизвик ќе биде во леснотијата на правописот или изговор за не-мајчин јазик на вашиот дијалект.

Ова може да значи помалку изглед во резултатите од пребарувањето и органски сообраќај, кои ќе треба да се зголеми на вашиот продавница.

 1. Ти си Игнорирање на меѓународни клиенти

Бидејќи dropshipping ви овозможува да го продаде на глобално ниво и да заработи девизи, треба да се разгледа вашите клиенти во другите земји и култури.

Тоа фенси името би можело да значи "злато" во вашиот дијалект и значи "срање" во друг јазик, што значи дека тие ќе се згрозуваат од вашата продавница. Значи направите вашето истражување.

 1. Добавувачи misspell вашето име на фактура или други производи за пакување

Ако името на вашиот dropshipping продавница е тешко да се пишува, добавувачи може да ја misspell во фактура или пакувањето на производот, што е лошо за брендирање како два производи од двајца понудувачи може да пишува вашето име различно.

Клиентите можат да ја губат довербата ако тоа се повторува постојано. Осигурајте се дека вашиот бизнис точно име се поднесува до добавувачи.

заклучок

Прв вашиот бизнис име dropshipping право ќе те спаси непотребен стрес и грижи. Следете ги овие совети за да генерирате подобро концепти името следниот пат.

автор Био

АмосАмос Onwukwe е AWAI обучени трговија B2B / B2C Copywriter вклучени во e-commerce Увид, E-commerce нација, разбирање на E-commerce, SmallBizCub, Успешно подигнување 101, Глупавиот Човечулец, Хафингтон пост, Floship, Резултат Прво, The Next Scoop, SABTrends, BusinessTips.Ph да споменам неколку.

Тој е достапни за изнајмување

Биди прв да коментира на "9 Dropshipping Бизнис Име грешки за да се избегне по секоја цена"

Остави коментар

Вашиот е-мејл адреса нема да бидат објавени.


*